Kórustörténet – a múlt
A Magyar Örökség, Prima Primissima és Magyar Művészetért díjas Kórus 1958-ban alakult Nagy Lídia vezetésével. Tőle Kollár Kálmán örökölte a karnagyi munkát, aki 49 esztendőn át – 2012. július 07-én bekövetkezett haláláig – végezte lelkiismeretesen, már-már megszállottan feladatát a Kórustársaság élén.
Kollár Kálmánt követően Vinczeffy Adrienne, majd 2014-től 2019-ig Kővári Péter vezette a kórust. 2019 és 2021 közt Demel Eszter állt a csapat élén.
Több, mint 20 kitűnő magyar zeneszerző műveinek ajánlásában jelenik meg a Kórustársaság maga, de Kollár Kálmánnak, Kővári Péternek, Lukács Eleknek és Varga Áronnak ajánlott kompozíciók is gazdagítják a csapat repertoárját. A teljesség igénye nélkül itt említhető Bárdos Lajos, Farkas Ferenc, Fehér András, Gárdonyi Zsolt, Karai József, Lendvai Kamilló, Nagy Olivér, Orbán György, Szokolay Sándor, Tillai Aurél, Bánó Tamás Barnabás, Tóth Árpád, Bella Máté, Pethő Marcell, Gerebics Sándor, Gölles Martin.
A Kórustársaságnak eddig 14 lemeze jelent meg. Ezek közül talán legfontosabb a Kodály Zoltán 24 vegyes kari művét tartalmazó duplalemez, mely ország- és Európa-szerte is egyedülálló teljesítményt jelentett megjelenésének pillanatában. Ezen kiadványhoz tanulmánykötet is tartozik, amely Kollár Kálmán elemzéseit, Kodály Zoltán zenébe kódolt üzeneteinek megfejtését és az egyes művek keletkezésének történetiségét is tartalmazza. E könyvhöz Szokolay Sándor írt útrabocsájtót.
A Veszprémi Liszt Ferenc Kórustársaság rendszeresen részt vett országos minősítő hangversenyeken, melyek alkalmával rendszerint a legmagasabb minősítésben részesültek. Nemzetközi kórusversenyek állandó résztvevői voltak, számos első díj és kategóriagyőzelem birtokosai. Arezzoban háromszor is 1. díjat nyert a Liszt Kórus, kétszer a BBC versenyének győztese lett, legutóbb a Musica in Venezia európai verseny kategóriagyőzteseként tértek haza, s kaptak két különdíjat is.
Kollár Kálmán a Veszprémi Érseki Levéltár kottagyűjteményében felbecsülhetetlen, helyi jelentőségű zenetörténeti kincsekre bukkant. A 17-19. századi kompozíciók közül sokat a Veszprémi Liszt Ferenc Kórustársaság mutatott be újra – vélhetően több évszázados kihagyás után. Ezáltal a Liszt Kórus missziójává nemesedett ezen művek kutatása, bemutatása a nagyközönség előtt, sőt, alkalmanként lemezre éneklése.
Számos önálló koncertjei közül hagyományos a húsvéti koncert. Ezentúl Kollár Kálmán 2012-ben bekövetkezett halála óta június 29-én szervezzük meg a Kollár Kálmán-emlékhangversenyt.
A Veszprémi Liszt Ferenc Kórustársaság az elmúlt évtizedekben biennáléként összesen 12 alkalommal szervezte meg a Nemzetközi Romantikus Kórusfesztivált 2023-ig. A romantikus kóruszene ilyetén ápolásának gondolatát az a kollári felismerés keltette életre, hogy a magyarországi gyakorlatban a 19. századi kóruszene interpretálása alulreprezentált, noha a kórusnevelés és -fejlesztés szempontjából elengedhetetlen tapasztalatokat rejt magában, különösen, ha a kortárs kompozíciókhoz és azok szakértő megszólaltatásához kívánunk utat találni.
Kórustörténet – a jelen
A Veszprémi Liszt Ferenc Kórustársaság a pandémiát követő, megszűnés közeli állapotból állt talpra 2021 novemberében. Két fiatal és ambiciózus karnagy, Lukács Elek és Varga Áron ugyanis fantáziát láttak a nagy múltú kórus „feltámasztásában”, és az élére álltak. Segítségükkel az addig meglévő öt hét alatt már egy adventi szolgálatra fel tudtunk készülni, ezzel első közös megszólalásunk sikerrel megtörtént.
Az ezt követő időszakot egyrészt a tagság folyamatos bővítése, másrészt rendkívül aktív repertoárépítés jellemezte. Ennek eredményeképp a létszámunk egy év alatt 30 főre bővült, repertoárunkkal pedig a 2022-es évadban 14 koncerten tudtunk megszólalni különböző műfajokban, köztük két külföldi hangversenyt is adtunk Bécsben és a felvidéki Alistálon. Ugyanebben az évben megalapítottuk a Kollár Kálmán Emlékdíjat, utánpótlás-kórusunkat, a Búzavirág Gyermekkart, valamint az azóta szintén hagyománnyá vált őszi reformációs hangversenysorozatot. Emellett a 2022/2023-as évadtól a VLFK irányítása alá került a 2015-ben alapított veszprémi Zenetörténeti előadások című ismeretterjesztő előadássorozat szervezése is.
2023-ban már a kezdetektől aktív résztvevői voltunk a VEB2023 Európa Kulturális Fővárosa rendezvénysorozatnak. Az ünnepélyes nyitóünnepségen önálló koncertet adott a felnőtt és a gyermekkórus, és részt vettünk az évad számos rendezvényén – a Dalvölgy Kórustalálkozón, a Hosszúasztal Pikniken, a Juhannus Napon, valamint szintén az EKF által biztosított pályázatok által létrehoztuk a Cukik a cukiban címet viselő ifjúsági koncertsorozatunkat.
Őszre „Petőfi 200, Weöres 100” címmel zeneszerző versenyt hirdettünk, melyen Petőfi-szövegek megzenésítése volt a feladat. A beérkezett pályaművekből már öt szerzeményt bemutattunk a győztes zeneművek szerzőinek jelenlétében. Műsorunkon közreműködött a TIT Váci Mihály Irodalmi színpad, a Telki Nőikar és az Ajkai Forrás Női Kar is. Röviddel ezután stúdiófelvételen rögzítettük aktuális repertoárunk öt művét a Jezsuita templom falai között.
Szintén 2023-ban, október közepén, a karnagyváltások, majd a pandémia okán több éves kihagyás után újra megrendeztük azt a Nemzetközi Romantikus Kórusfesztivált, amelyet még Kollár Kálmán hívott életre a ’80-as években. Röviddel a fesztivál után az előző évben létrehozott reformációs koncertsorozattal turnéztunk először három Veszprém környéki templomban. Azon célunk, hogy a hazai kórusművészetet a magyarok által lakott határon túli vidékeken is bemutassuk, itt öltött először testet egy osztrák és egy szlovén fellépés keretében.
2024-től Lukács Elek karnagyunkat szakmai kihívásai Pécsre szólították, azóta Varga Áron egyedül folytatja a munkát a felnőtt kórussal, a gyermekkar vezetésére pedig karnagytársként Lukáts Fruzsina lépett a távozó karvezető helyébe. A kórus azonban továbbra is számíthat Lukács Elek szakmai munkájára, hiszen örömünkre vendégkarnagyként, illetve a Zenetörténeti előadások rendszeres előadójaként újra és újra részese életünknek.
Ez évben is megvalósítottuk hagyományos húsvéti koncertünket, melynek keretében Liszt Ferenc egyik legmeghatározóbb oratórikus kompozícióját, a nagyszabású Via Crucist szólaltattuk meg Veszprémben és Tihanyban. Májusban a Kórus-majálison énekeltünk a gyermekkarral közösen is, majd folytatva a külhoni magyarok felé indított vállalást Szlovéniába utaztunk.
2024-ben a reformációs anyagunkat Budapest három templomába vittük el. Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy ebből két alkalmat is a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas Berkesi Sándor tanár úr vezényelt.
December hónap is hozott két újítást a kórus életébe: hagyományteremtő szándékkal beindítottuk a Pueri in adventu – Gyermekek ádventben egyházzenei fesztiválunkat, valamint több alkalommal hangulatfestő flashmobokat tartottunk a Kossuth utcai karácsonyi vásárban, a veszprémiek mindennapjainak üdítése és az ünnepre hangolódás céljából.
Szintén 2024-ben, júniusban a Kórusok Éjszakája fesztiválra voltunk hivatalosak Budapestre, amely annyira meghatározó közösségi élmény volt, hogy elhatároztuk: a rendezvényt 2025-től Veszprémben is meghonosítjuk. Így született a Kórusok Éjszakája Veszprémben, azaz a KÉVE ötlete.
Őszi koncertjeink egyik állandó eseménye a Zene Világnapja, amelyen a város zenei együtteseinek színe-java ad egyenként rövid, de összességében bő kétórás műsort az érdeklődőknek, 2025-ben épp a mi szervezésünkben valósul meg.
Mindezek mellett a 2025-ös évben a hagyományos koncerteken túl Veszprémet képviseljük testvérvárosunk, Passau kórusfesztiválján, vendégül látjuk a dán Gladsaxe Folkekor-t, őszre pedig már szervezzük a 13. Nemzetközi Romantikus Kórusfesztivált.
Kórusunk tagjai emellett a város olyan közös, nagyszabású projektjeiben is szívesen közreműködnek, mint a 34 éve hagyományos Brusznyai Árpád emlékhangverseny, vagy a 2023-ban bemutatott Gizella mise minden évi előadása.